top of page

חוש ריח מלאכותי באמצעות למידת מכונה

Updated: Jun 4

לאחרונה למידת מכונה הובילה להתקדמות משמעותית בתחום מדע חוש הריח. מבחינה היסטורית, ההבנה והיישום הטכנולוגי של זיהוי ריח פיגרו אחר מדעי חושים אחרים כמו ראייה ושמיעה. עם זאת, התקדמות אחרונה בלמידת מכונה מתחילה לגשר על הפער הזה. על ידי פיתוח חיישנים מתוחכמים ויישום טכניקות למידה עמוקה, חוקרים מסוגלים כעת ללמד מחשבים לזהות ולפרש ריחות. פריצת דרך זו לא רק עונה על שאלות מדעיות ותיקות, אלא גם פותחת את הדלת ליישומים מעשיים רבים, החל מבשמים מותאמים אישית ועד שיטות מתקדמות לאבחון מחלות. מאמר זה בוחן את האתגרים, הטכניקות וההבטחות של דיגיטציה של חוש הריח באמצעות למידת מכונה.


האתגר בדיגיטציה של ריח

דיגיטציה של ריח מציבה אתגר ייחודי ומורכב שהעסיק מדענים ומהנדסים במשך שנים רבות. בניגוד לראייה ולשמיעה, המסתמכות על מנגנוני קליטה פשוטים יחסית, חוש הריח האנושי מורכב בצורה יוצאת דופן. בני אדם חווים ריחות באמצעות כ-400 סוגים שונים של תאי קולטן באף, שכל אחד מהם מסוגל לזהות מגוון רחב של מולקולות ריח. המורכבות הזו מקשה על מימוש חוש הריח במכונות.


אחת המכשלות העיקריות בדיגיטציה של ריח היא היעדר אוצר מילים סטנדרטי לתיאור ריחות. בעוד שניתן לסווג ולסווג נתונים חזותיים ושמיעתיים בקלות באמצעות מונחים נפוצים, רוב האנשים מתקשים לבטא את חוויות הריח שלהם באופן מילולי. מגבלה מילולית זו תרמה באופן היסטורי למחסור במערכי נתונים גדולים ומבוארים, שהם קריטיים לאימון מודלים של למידת מכונה.


המבנה המולקולרי של חומרי ריח מוסיף שכבת מורכבות נוספת. שינויים קטנים במבנים אלו יכולים לגרום לריחות שונים לחלוטין, ולחלופין, מולקולות בעלות מבנים שונים יכולות לעיתים לייצר ריחות דומים. השונות הזו מהווה אתגר עבור מודלים של למידת מכונה, אשר צריכים ללמוד ולחזות במדויק את היחסים המורכבים הללו.


כדי להתגבר על אתגרים אלה, חוקרים פנו לטכניקות מתקדמות של למידת מכונה, ובפרט לdeep learning. עם זאת, בניית מודלים יעילים דורשת נתונים מקיפים, שהיו נדירים עד לאחרונה עם יוזמות כמו אתגר חיזוי הריח של DREAM ופרויקט Pyrfume. מאמצים אלה החלו לצבור מערכי נתונים גדולים יותר, המאפשרים אימון מודלים רחבים יותר ותוצאות טובות יותר במשימות חיזוי ריח.


התחום ממשיך להתמודד עם המורכבות המובנית בחוש הריח, אך ההתקדמות שנעשתה עד כה מציעה הצצה מבטיחה לעתיד שבו מכונות עשויות יום אחד להריח באותה רמה, או אפילו טוב יותר, מבני אדם.


טכניקות למידת מכונה בחוש הריח

למידת מכונה ממלאת תפקיד מרכזי בקידום תחום חוש הריח, ומאפשרת למחשבים לזהות ולסווג ריחות. בלב ההתקדמות הזו עומדת השימוש בdeep learning, תת-תחום של ה machine learning הידוע ביכולתו להתמודד עם כמויות עצומות של נתונים ודפוסים מורכבים. מודלים של deep learning, ובמיוחד רשתות נוירונים גרפיות, היו גורם מרכזי במיפוי המבנים המולקולריים של תרכובות המעניקות לריח שמות ותיאורים אנושיים - "פירותי", "פרחוני", "מסריח" וכד'.


טכנולוגיית חיישנים ואיסוף נתונים

התהליך מתחיל בחיישנים המזהים ומזהים מולקולות באוויר, ומחקים את תפקודם של תאי הקולטן באף האנושי. חיישנים אלו מייצרים נתונים שאלגוריתמים של למידת מכונה יכולים לעבד. עם זאת, אתגר משמעותי היה היעדרם של מערכי נתונים גדולים, שכן קשה לתאר ריחות באופן מילולי והם מתועדים בתדירות נמוכה יותר בהשוואה לנתונים חזותיים או שמיעתיים.


אימון המודלים

כדי להתמודד עם מחסור בנתונים, חוקרים השיקו יוזמות כמו אתגר חיזוי הריח של DREAM, שסיפק מערכי נתונים יקרי ערך לאימון. מערכי נתונים אלה מאפשרים למודלים של למידת מכונה ללמוד את הקשרים בין מבנים מולקולריים לתיאורי ריח. התחרות הדגישה את יעילותה של טכניקת "random forest", המשלבת פלטים של עצי החלטה מרובים כדי לשפר את הדיוק.


התקדמות אחרונה

התקדמות אחרונה, כמו פיתוח רשתות נוירונים גרפיות על ידי גוגל מחקר, קבעה סטנדרטים חדשים בתחום. מודלים אלה קבעו תוצאות פורצות דרך על ידי יצירת מפות ריח עיקריות, שבהן ריחות דומים מבחינה תפיסתית ממוקמים קרוב יותר זה לזה. החדשנות הזו פתחה אפיקים חדשים עבור יישומים מעשיים, כולל בשמים מותאמים אישית וחיישנים כימיים משופרים.


יכולתה של למידת המכונה לעבד ולפרש נתונים חושיים הקשורים לריח מחוללת מהפכה במדע הריח, ומקרבת אותנו לעתיד שבו מכשירים דיגיטליים יוכלו לזהות ולהבין ריחות בדיוק גבוה.


יוזמות מרכזיות והתקדמות

ההתקדמות האחרונה בתחום חוש הריח המלאכותי מונעת על ידי מספר יוזמות מפתח. מאמץ בולט אחד הוא אתגר חיזוי חוש הריח DREAM, שהושק בשנת 2015. תחרות זו סיפקה לחוקרים מערכי נתונים יקרי ערך שנאספו על ידי הביולוגים אנדראס קלר ולסלי ווסהול. צוותים מכל העולם הוזמנו להגיש מודלים של למידת מכונה כדי לחזות תוויות ריח על סמך מבנים מולקולריים. המודלים המובילים, שפורסמו במאמר בכתב העת Science בשנת 2017, הדגימו את הפוטנציאל של למידת מכונה בחוש הריח, כאשר טכניקה בשם יער אקראי (random forest) היא המנצחת.


אבן דרך משמעותית נוספת הגיעה מ Google research. עד שנת 2019, מערכי הנתונים הזמינים לחוש ריח מלאכותי התרחבו משמעותית, מה שאפשר לצוות בראשות אלכסנדר וילצ'קו ליישם טכניקות למידה עמוקה. השימוש שלהם ברשתות נוירונים גרפיות קבע תוצאות חדשות ופורצות דרך, שהגיעו לשיאן ביצירת "מפת ריח ראשית" המאגדת ריחות דומים מבחינה תפיסתית.


מגפת הקורונה הגבירה גם היא את העניין בחוש הריח, במיוחד בשל התפוצה הנרחבת של אובדן חוש הריח (אנוסמיה). הדבר עודד מחקר ואיסוף נתונים נוספים, כפי שמודגם בפרויקט Pyrfume, שהנגיש לציבור מערכי נתונים גדולים. יוזמות אלה קידמו במשותף את התחום, וסללו את הדרך ליישומים מעשיים ולהבנה מעמיקה יותר של מדע הריח.


יישומים וסיכויים עתידיים

ההתקדמות בתחום חוש הריח המלאכותי, המונעת על ידי למידת מכונה, מבטיחה מגוון יישומים מעשיים בעלי פוטנציאל להשפיע באופן משמעותי על תעשיות שונות. אחד הסיכויים המרגשים ביותר הוא פיתוח בשמים מותאמים אישית. על ידי ניתוח העדפות ריח וכימיה של הגוף, מערכות מבוססות בינה מלאכותית יוכלו ליצור בשמים בהתאמה אישית לפרופיל הייחודי של כל אדם. התפתחות זו עשויה לחולל מהפכה בתעשיית הבשמים ולהפוך אותה לאישית וממוקדת לקוח יותר.


יישום חשוב נוסף הוא בתחום הבריאות. חוש ריח מלאכותי יכול לשמש לאבחון מוקדם של מחלות. למחלות מסוימות יש ריחות ייחודיים הקשורים אליהן, ומערכות בינה מלאכותית יכולות להיות מאומנות לזהות ריחות אלו. לדוגמה, מחלות כמו סוכרת או זיהומים פולטות לעיתים קרובות תרכובות אורגניות נדיפות ספציפיות שניתן לזהות זמן רב לפני הופעת תסמינים אחרים, מה שמאפשר טיפול מוקדם ויעיל יותר.


בתחומי החקלאות ובטיחות המזון, חוש ריח מלאכותי יכול לסייע בניטור וזיהוי קלקול או זיהום. מערכות בינה מלאכותית יכולות לזהות שינויים עדינים בריח המעידים על נוכחותם של חיידקים מזיקים או על תחילתו של קלקול, ובכך להבטיח את בטיחות ואיכות המזון. יכולת זו תהיה שימושית במיוחד במתקני ייצור ואחסון מזון גדולים.


בנוסף, ניתן לפתח מוצרים דוחי חרקים טובים יותר באמצעות חוש ריח מלאכותי על ידי זיהוי ושכפול ריחות הדוחים חרקים באופן טבעי. לפיתוח זה פוטנציאל לשפר את בריאות הציבור על ידי הפחתת שכיחותן של מחלות המועברות על ידי חרקים.


לא פחות חשוב, חוש ריח מלאכותי יכול לשפר חוויות מציאות רבודה (AR) על ידי הוספת מימד חושי חדש לסביבות וירטואליות. טכנולוגיה זו יכולה לשמש במשחקים, סימולציות אימון וכלי חינוך מרתקים, מה שיהפוך את החוויות הללו לריאליסטיות וסוחפות יותר.


לסיכום, למרות האתגרים הגדולים, עתידו של חוש הריח המלאכותי מבטיח, עם יישומים רבים העומדים לתרום תרומה משמעותית לתחומים מגוונים.14 views0 comments

Comments


bottom of page